Shoper to jedna z najczęściej wybieranych platform do sprzedaży online. Pozwala stworzyć nowoczesny sklep internetowy, dostosowany do aktualnie panujących trendów. Proces pozycjonowania jest bardzo ważną częścią marketingu, który pomoże prawidłowo zoptymalizować sklep. Dowiedz się jakie działania warto wykonać, żeby wpłynąć na pozycjonowanie sklepu postawionego na Shoperze.
Czym jest Shoper?
Platforma Shoper to CMS, który oparty jest o oprogramowanie typu SaaS (Software as a Service). Decydując się na to rozwiązanie, zyskujemy gotowy silnik i oprogramowanie, które w praktyce może oznaczać, że wprowadzenie czy modyfikacja niektórych elementów wyglądu lub funkcjonalności może być ograniczona. Administrator sklepu może wykorzystywać jedynie szablony oraz dodatki. Usługa oferowana jest w różnych pakietach i abonamentach, dobieranych indywidualnie na podstawie wielkości sklepu czy konkretnej branży. Warto zaznaczyć, że Shoper nie udostępnia FTP, dlatego nie mamy bezpośredniego dostępu do plików, które są na serwerze. Przed wprowadzaniem zmian w kodzie warto zapoznać się z wytycznymi Shopera, ponieważ poważne modyfikacje mogą spowodować utratę gwarancji. Integracja sklepu Shoper jest możliwa z popularnymi narzędziami tj.: Google Analytics, Google Search Console czy Merchant Center/Shopping.
Pozycjonowanie sklepu Shoper – przydatne wskazówki
Samo stworzenie strony w oparciu o Shopera nie będzie przekładało się na wysokie pozycje czy zwiększenie widoczności. Potrzebne jest do tego wykonanie szeregu działań optymalizacyjnych, które pozwolą nam zająć wyższą pozycję na liście wyszukiwarki Google i uzyskać przewagę nad konkurencją. Warto pamiętać, że pozycjonowanie jest procesem długotrwałym, który wymaga ciągłych aktualizacji i dopasowania do panujących trendów. Nie jest to działanie jednorazowe, a długofalowa praca wymagająca ciągłej modyfikacji.
Pozycjonowanie i optymalizacja sklepu pomaga nam przede wszystkim w:
- zwiększeniu widoczności sklepu w organicznych wynikach Google,
- uzyskaniu wysokich pozycji w wyszukiwarce na odpowiednio dobrane słowa kluczowe,
- zwiększeniu rozpoznawalności marki i sprzedawanych produktów.
Platforma Shoper w standardzie udostępnia wiele możliwości do optymalizacji sklepu pod kątem pozycjonowania. Z poziomu panelu administratora jesteśmy w stanie wykonać najważniejsze działania tj. meta tagi, nagłówki, atrybuty alt do zdjęć, zmiana adresów url, generowanie site mapy czy pliku robots.txt. Bez specjalnej wiedzy programistycznej jesteśmy w stanie przeprowadzić podstawowe pozycjonowanie sklepu. Shoper umożliwia również swoim klientom moduł bloga firmowego. Regularne publikowanie treści, może wpłynąć na zwiększenie widoczności i wzrost ruchu.
Pozycjonowanie sklepu w wynikach wyszukiwania Google
Od czego warto więc zacząć pozycjonowanie? Na wyniki wyszukiwania wpływa bardzo wiele czynników. Jest jednak kilka podstawowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy budowie nowego sklepu. Bardzo ważna jest sama struktura serwisu. W procesie optymalizacji sklepu internetowego pod kątem pozycjonowania kluczowe są algorytmy Google i boty, które odwiedzają i indeksują witryny. Przejrzysta struktura kategorii i podkategorii, zrozumiała dla użytkowników i botów Google to jeden z ważniejszych czynników. Shoper to platforma, oferująca wprowadzenie danych strukturalnych, które są bardzo ważnym aspektem w pozycjonowaniu. Za pomocą danych uporządkowanych możemy zamieszczać moduły z opiniami, ocenami, cenę produktu czy jego dostępność. Jeżeli chodzi o strukturę serwisu, warto również zwrócić uwagę na rozmieszczenie treści i odpowiednią hierarchię nagłówków h1, h2 czy h3. Pozycjonowanie sklepu shoper uwzględnia również edycję metadanych witryny. W panelu administratora, w zakładce pozycjonowanie można ustawić globalne meta title i meta description, lub dostosowanie osobnych meta tagów do konkretnej kategorii, podkategorii czy produktu. Shoper oferuje udogodnienie, które pozwala na ręczne ustawienie meta tagów lub ich dynamiczne generowanie z wykorzystaniem zmiennych.
Przyjazne adresy url to również ważny aspekt podczas pozycjonowania sklepu. Platforma Shoper umożliwia administratorom ich ustawienie podczas budowy struktury w sklepie internetowym. Tego typu adresy pomagają zarówno użytkownikom, jak i botom poruszać się po strukturze danej witryny. Przydatną funkcjonalnością, którą udostępnia Shoper, jest również tworzenie automatycznych przekierowań stron. Jest to szczególnie pomocne w przypadku kategorii czy podstron produktowych, które zostały usunięte. Pozycjonując sklep internetowy nie możemy także zapomnieć o certyfikacie SSL, który może wpływać na wzrost zaufania wśród potencjalnych klientów. Jest również jednym z czynników rankingowych Google. Platforma Shoper oferuje usługę wykupienia takiego certyfikatu.
Skuteczne pozycjonowanie sklepu internetowego to również atrakcyjne treści i opisy, odpowiednio zoptymalizowane pod interesujące nas słowa kluczowe. Elementy content marketingu tj. opisy produktów czy opis strony głównej mogą pozytywnie wpłynąć na zwiększenie widoczności i fakt, że potencjalny klient zostanie na naszej stronie nieco dłużej. W panelu administracyjnym w prosty i intuicyjny sposób możemy dodawać i modyfikować treści za pomocą edytora tekstu. Jakie treści warto zoptymalizować? Skup się przede wszystkim na:
- stronie głównej,
- stronach kategorii,
- stronach podkategorii,
- stronach produktowych,
- blogu firmowym.
Podsumowując, pozycjonowanie sklepu shoper nie jest skomplikowane. Rozwiązanie to ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Za pomocą panelu Shoper i dostępnych modułów, jesteśmy w stanie wykonać podstawową optymalizację pod kątem SEO bez specjalistycznej wiedzy i zaawansowanych zmian w kodzie. Zdecydowaną zaletą Shopera jest intuicyjny i łatwy w obsłudze panel do zarządzania sklepem, co z pewnością wpływa na popularność tej platformy. Warto jednak pamiętać, że proces pozycjonowania sklepu jest długotrwały i wymaga stałej aktualizacji i modyfikacji.